Skanowanie małoformatowe i wielkoformatowe
Dzięki skanerowi można przekształcić dowolny dokument lub obraz w postać cyfrową, czyli wprowadzić go do systemu komputerowego. To doskonały pomysł na archiwizację ważnych materiałów, które mogłyby się zniszczyć po upływie lat. Po zeskanowaniu projektu można również wprowadzać na nim konieczne zmiany i modyfikacje. Wyróżniamy skanowanie małoformatowe i wielkoformatowe.
Skanowanie – na czym polega?
Oprócz drukowania to właśnie skanowanie należy do jednych z najpopularniejszych usług oferowanych przez profesjonalne zakłady poligraficzne. Nie wydaje się, żeby tendencja ta miała w najbliższym czasie ulec zmianie, gdyż zapis dokumentów w tej formie praktykuje większość firm. Na czym polega zatem skanowanie? Jest to nic innego jak odczyt informacji lub obrazu przez odpowiednie urządzenie, aby następnie przekształcić je w formę elektroniczną zapisaną w pamięci komputera. Cały proces odbywa się szybko i sprawnie – wystarczy umieścić dokument na szybie skanera, zamknąć pokrywę i nacisnąć właściwy przycisk.
Skanowanie małoformatowe – kiedy się przydaje?
Ze skanowania małoformatowego możemy skorzystać, jeśli potrzebujemy wersji cyfrowej różnego rodzaju standardowych materiałów czarno-białych lub kolorowych o przeciętnych rozmiarach – do formatu A3. Mogą to być umowy, faktury, notatki, zapiski, listy, papiery urzędowe, nieduże zdjęcia bądź grafiki. W ten sposób wygodnie zarchiwizujemy najpotrzebniejsze informacje lub obrazy, z których korzystamy na co dzień.
Skanowanie wielkoformatowe do zadań specjalnych
Czasem zdarza się, że musimy uzyskać formę digitalową rozmaitych projektów o dużym formacie, co nie jest możliwe do wykonania w przypadku tradycyjnego skanera. W tym celu firmy drukarskie sięgają po specjalistyczne maszyny pozwalające zrealizować zlecenie bez przeszkód – to właśnie skanowanie wielkoformatowe. Wykorzystuje się je najczęściej do przenoszenia na dysk komputera plakatów, map, fotografii, rysunków, szkiców, większych materiałów reklamowych czy planów. Nie trzeba się więc obawiać, że mając do czynienia z dużym formatem, nie będzie możliwości uzyskania wysokiej jakości wersji cyfrowej.
Skanowanie – najważniejsze zalety
Skanowanie dokumentów, grafik i innych ważnych dla nas materiałów doskonale zabezpiecza je przed trwałym uszkodzeniem, przez co informacje mogłyby stać się nieczytelne. Poza tym dzięki utworzonej bazie danych w wersji elektronicznej znacznie szybciej odszukamy potrzebne pisma – bez tracenia cennego czasu. Cyfrowe wersje różnego rodzaju treści pozwalają też łatwo generować istotne raporty z rozmaitych okresów.