4 metody bindowania dokumentów / Bindowanie termiczne

Bindowanie dokumentów to metoda pozwalająca połączyć je w jedną całość. Scalone w ten sposób materiały, np. książki, są zabezpieczone przed zniszczeniem, unikamy też obaw, iż kartki się pomieszają. Dzięki bindowaniu możemy utrzymywać porządek i szybciej przeglądać dokumenty. W branży poligraficznej znanych jest kilka technik wykorzystania tej metody.

1. Bindowanie plastikowe

To najpopularniejszy sposób bindowania. Za pomocą plastikowych grzbietów można połączyć wszystkie kartki. Stosowane łączniki są dosyć tanie, trwałe, a do tego estetycznie wyglądają i w razie konieczności można je rozdzielić i dołączyć kolejne strony. Najczęściej dodawane są jeszcze miękkie okładki .Kartki można rozkładać na prosto, by żadna strona nie uciekała, jak np. w klejonych książkach. Książka w takiej formie powstaje bardzo szybko, bo zaledwie w kilka minut. Wadę stanowi to, że kartki mają dziurki, żeby plastikowe grzbiety mogły je złączyć. Do tego całość może się zniszczyć wskutek częstego przeglądania.

2. Bindowanie termiczne

Bindowanie termiczne wyróżnia się spośród reszty tym, że jest wykonywane na ciepło i nie potrzeba żadnych grzbietów. Arkusze należy równo ułożyć w wybranej okładce, a wszystko umieścić w bidnownicy. Później po grzbiecie pliku trzeba rozprowadzić klej, który się nagrzeje i tym samym sklei wszystko w całość. Tak powstaje estetyczna i elegancka książka. Arkusze nie rozklejają się, nie wypadają, a wszystko jest do tego dosyć lekkie. Metoda pozwala na złączenie aż 500 kartek i to w kilkadziesiąt sekund. Co więcej, wszystko jest trwałe, bo sklejonych kartek i okładki nie da się oddzielić od siebie i nie można dokładać nowych.

Bindowanie termiczne – kiedy potrzebujesz scalić swój dokument

Jeśli interesuje Cię bindowanie termiczne, to prawdopodobnie potrzebujesz scalić w jedną całość swój wielostronicowy dokument. Istnieją cztery rodzaje bindowania, a bindowanie termiczne jest tylko jedną z tych opcji. Poza nim funkcjonuje bindowanie plastikowe, spiralowe/zwojowe oraz drutowe. My polecamy szczególnej uwadze bindowanie termiczne, ponieważ nie posiada żadnych grzbietów, a wszystko załatwia rozprowadzony równo i nagrzewający się klej. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej eleganckich form dokumentów.

3. Bindowanie spiralowe bądź zwojowe

Kolejnym sposobem jest bindowanie spiralowe, czasem nazywane też zwojowym. W ramach tego rozwiązania scala się arkusze, wkręcając specjalną spiralę. Dzięki temu można bez problemu połączyć blok nawet do 140 kartek. Wadą jest to, że jest to dosyć kosztowne, bo tego rodzaju bindownice kosztują od 1500 do 4 tyś zł.

4. Bindowanie drutowe

Ostatnią metodę stanowi technika pozwalająca scalić do 120 stron. To dosyć trwały sposób, który uchroni dokumenty przed zniszczeniem. A to dzięki temu, że kartki łączy się metalowymi grzbietami. W ten sposób zaciśnięte arkusze tworzą całość. Minusem jest to, iż nie można ich już wyjmować ani dokładać nowych. Ale za to można je obrócić i to o 360 stopni. Takie rozwiązanie ułatwia kserowanie pojedynczych stron, jeśli jest to konieczne.

Jak się binduje dokumenty? Podpowiadamy!

Ciekawi Cię kwestia oprawy dokumentów i książek? Podpowiemy Ci więc jak się binduje dokumenty. Jest to proces prowadzący do scalenia wszystkich kartek dokumentu w całość, a odbywa się według czterech metod. Pierwszą z nich jest bindowanie plastikowe, z którym można spotkać się na przykład na uczelniach, gdy ktoś ma skserowany podręcznik. Inną opcją jest stabilne i eleganckie bindowanie termiczne, a poza nimi bindowanie spiralowe oraz drutowe – które nie są już tak popularne. Wiesz już jak się binduje dokumenty?

Jak się binduje? Rozwiewamy wątpliwości

Zastanawiasz się jak się binduje dokumenty? Oprawianie dokumentów czy własnych druków jest bardzo proste. Bindowanie to jedna z najczęstszych opcji oprawiania dokumentów. Materiały do ​​oprawy dokumentów nie są drogie, wytrzymują długo i mogą być używane wielokrotnie. Dowiedz się jak się binduje dokumenty w kilku krokach. Potrzebna jest do tego bindownica grzbietowa, kartki, oraz zestaw oprawkowy, którym binduje się kartki. Wszystko to łączy się i voila! Jeśli nie masz pewności co do domowego bindowania, powierz to nam!

Bindowanie na ciepło

Chcesz połączyć kartki swojej pracy na uczelnię, jednak nie zadowala Cię ich bindowanie w tradycyjny sposób, ponieważ grzbiet nie będzie prezentował się zbyt elegancko? Świetnym rozwiązaniem może okazać się bindowanie na ciepło, inaczej zwane również bindowaniem termicznym. Polega na tym, że na równo ułożonych kartkach, a właściwie ich krawędziach rozprowadza się klej, który następnie zastyga i łączy wszystkie kartki bez ich dziurawienia oraz bez nieestetycznego grzbietu. Bindowanie termiczne pozwala na połączenie aż 500 kartek jednocześnie.