Pieczątka - co powinna zawierać?

08.12.2021

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą lub piastujesz ważne stanowisko w firmie musisz pomyśleć o pieczątce firmowej, która będzie stanowiła ważny element Twojego podpisu. Jednak wybór, co na tej pieczątce powinno się znaleźć jest zgoła trudny. Umieszczenie na pieczątce wszystkich kluczowych informacji sprawi, że będzie ona nie tylko dodatkiem do podpisu, ale równocześnie można traktować ją jako wizytówkę.

Co powinna zawierać pieczątka firmy?

Na pieczątce firmy powinny znaleźć się podstawowe dane dotyczące działalności gospodarczej. Mianowicie:

  • adres siedziby,
  • nazwa firmy, imię i nazwisko jej przedstawiciela,
  • numer telefonu,
  • adres mailowy,
  • numer identyfikacji podatkowej.

Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie na pieczątce firmowej dodatkowych informacji, jak np. adres strony internetowej czy logo firmy.

Warto pamiętać, że przepisy prawne nie nakładają na przedsiębiorców obowiązków posiadania pieczątki firmowej. Jednak procedury banków i urzędu skarbowego wymagają posiadania pieczątki podczas rejestracji firmy.

Ponadto pieczątki to dodatki, które pewnością ułatwią funkcjonowanie firmy i zarządzanie kluczowymi dla działalności sprawami. Pieczątki firmowe bardzo często posiadają nazwę firmy, dlatego przede wszystkim ułatwiają identyfikację przedsiębiorstwa już na etapie uzupełniania dokumentów. Jednym słowem, posiadanie pieczątki choć nie jest prawnie wymagane to z pewnością ułatwi zarządzanie firmą.

Co powinna zawierać pieczątka firmy jednoosobowej?

Zastanawiasz się, co w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Wtedy procedura wyrobienia pieczątki firmowej jest niemal identyczna.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą wiedzieć, że pieczątki firmowe muszą posiadać:

  • nazwisko właściciela lub nazwę firmy bądź nazwę spółki,
  • numer regon lub numer KRS,
  • adres firmy,
  • numer identyfikacji podatkowej.

Dobrze, żeby dane adresowe firmy nie były jedynymi. Warto umieścić na pieczątce również dane kontaktowe, które ułatwią zlokalizowanie i rozpoznanie firmy już na etapie podpisywania danego pisma.

Pieczątka firmowa - wzór

Na rynku dostępnych jest wiele wzorów pieczątek zakładowych. Skorzystanie z nich daje gwarancję, że wszystkie istotne dane firmy znajdą się na pieczątce. Jednak jeśli myślisz o wyrobieniu pieczęci firmowej dobrze żebyś samodzielnie stworzył jej wygląd.

Pieczątki firmowe to rzecz, na której musi pojawić się pełna nazwa firmy. Stosowanie nazwy skróconej nie powinno być częstą praktyką. Może prowadzić to do nieprawidłowej identyfikacji czy przyporządkowania firmy.

Należy pamiętać, że pieczątki mogą wyglądać przeróżnie. Znalezienie idealnej pieczątki, która nie skończy się tylko na nazwie firmy, ale będzie prezentować kluczowe dla działalności dane jest bardzo ważne. Dzięki temu pieczęć firmowa zyska na znaczeniu i będzie mogła być wykorzystywana nawet w obrocie prawnym.

Pieczątka firmowa - wymogi

Jednak czy wiesz, że tworząc pieczarkę firmową musisz stosować się do obowiązujących przepisów? Co to oznacza? Że pieczątka może się różnić w zależności od tego, czy potrzebujesz jej dla jednoosobowej działalności gospodarczej, gospodarstwa rolnego czy dużego przedsiębiorstwa.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej pieczątka firmowa musi zawierać: nazwę firmy, dane adresowe siedziby. Musi posługiwać się także numerem identyfikacji podatkowej.

Z kolei w przypadków spółek handlowych na pieczątce powinno pojawić się kilka dodatkowych informacji. Prawo i kodeks spółek handlowych nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek umieszczania na pieczątkach informację o wysokości kapitału zakładowego. Jednak w praktyce wygląda to tak, że te informacje pojawiają się w stopce na papierach firmowych, którymi posługują się przedstawiciele firmy.

Pieczątka personalizowana

Jeśli jednak szukasz pomysłu na prezent lub dostępne i powszechne wzory pieczątek po prostu Ci się nie podobają, rozwiązaniem będą pieczątki personalizowane. Niestandardowe i nieszablonowe wzory sprawią, że Twoja pieczątka będzie wyróżniać się na tle innych.

Nie chcesz umieścić na pieczątce jedynie napisu z nazwą firmy i numerem NIP? Sięgnij po pieczątkę personalizowaną. Dzięki niej będziesz mógł umieścić na pieczątce nie tylko logo firmy, ale wzór idealny dla Ciebie. To sprawi, że przygotowywanie przesyłek, podbijanie dokumentów, czy wystawianie zaświadczeń będzie opatrzone dodatkową ozdobą, które pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy.

Pieczątki personalizowane bardzo często są wykonywane na specjalne zamówienie. Dlatego czas ich realizacji może być dłuższy niż czas oczekiwania na standardową pieczątkę. Jeśli jednak Twoim celem są nietuzinkowe i nieszablonowe rozwiązania, to taka pieczątka będzie świetnym wyborem dla Ciebie!

Pieczątka uniwersalna

Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem są pieczątki uniwersalne. Co to oznacza? Że pieczątka zawiera takie informacje, które umożliwią posługiwaniem się nią w każdym miejscu. Co więcej pieczątki uniwersalne dostępne są niemal we wszystkich punktach z pieczątkami. Dlatego wyrobienie jej nie zajmie Ci zbyt dużo czasu.

Co więcej, pieczątka uniwersalna sprawdzi się doskonale przy adaptacji do każdego napisu. Jej wymiary i specyfikacja sprawią, że taką pieczątkę firmową będziesz mógł użyć niemal wszędzie i zawsze!

Pieczątka z własnym napisem

Podobnie jak w przypadku pieczątki personalizowanej, pieczątki z własnym napisem są doskonałym rozwiązaniem dla firm i przedsiębiorstw, którym zależy na oryginalnym i niepowtarzalnym wizerunku. Niezależnie od tego, czy prowadzisz bibliotekę, salon masażu czy zakład fryzjerski, pieczątka z własnym napisem może być doskonałym dodatkiem.

Dzięki niej nie tylko podbijesz ważne dokumenty, ale także przyozdobisz przesyłki i umożliwisz szybszą i łatwiejszą identyfikację firmy.

Warto jednak pamiętać, że pieczątka z własnym napisem może również charakteryzować się dłuższym czasem realizacji. Dlatego dobrze jest odpowiednio wcześniej ją zamówić.