Jakie wyróżniamy rodzaje papieru do druku?

Spis treści
Podstawowe rodzaje papieru
Gramatura papieru
Białość papieru
Barwa papieru
Papiery ozdobne
Ozdobne kartki do wydrukowania
Rodzaje papieroplastyki
Ozdobna kartka do wydrukowania
Papier kredowy - gramatura
29.09.2020

Istnieje kilka istotnych parametrów papieru, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas składania zamówienia w drukarni. Czym jest papier? To włóknista substancja pochodzenia organicznego, która jest produkowana poprzez rozłożenia włókien na sicie i poddanie ich procesom suszenia. Uzyskany arkusz papieru posiada różne cechy i jest produkowany w formie arkuszu lub wstęgi nawijanej na rolkę. Masa papierowa także jest poddawana prasowaniu i gładzeniu. Papier może zawierać różne składniki pochodzenia organicznego, takie jak skrobia, gips lub kreda. Uzupełnia się ją także o substancje chemiczne, takie jak barwniki. Wypełniacze pochodzenia organicznego i chemicznego służą nadaniu odpowiednich właściwości papieru. Jakie wyróżniamy rodzaje papieru do druku? Odpowiadamy.

We wpisie dowiesz się, jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje papieru, co to jest gramatura papieru, białość papieru, barwa papieru oraz jakie wyróżniamy papiery ozdobne.

Podstawowe rodzaje papieru

Podstawowe odmiany papieru jakie wyróżniamy to:

  • papier powlekany i niepowlekany inaczej nazywane papierem kredowym i offsetowym
  • papier syntetyczny
  • samokopiujący, używany do utrwalania dokumentacji
  • samoprzylepny
  • tektura (introligatorska)
  • karton (GC1, GC2, GD2, SBS)
  • papier ekologiczny (również wyróżniamy papiery ekologiczne powlekane i niepowlekane)
  • papier ozdobny

Częściej stosuje się papiery niepowlekane, które w drukarni są określane mianem papieru offsetowego. Papier tego typu jest pozbawiony specjalnej powłoki która decyduje o jego dodatkowej trwałości i błyszczącej powierzchni. Papier powlekany, inaczej nazywamy papierem kredowym. Najczęściej służy on do wydruku zdjęć i obrazów. Papier kredowy może mieć różne rodzaje wykończenia: matowe, półmatowe lub błyszczące. Wyróżniamy także papier syntetyczny, który przypomina do złudzenia papier powlekany i cechuje się odpornością na ścieranie, wilgoć i przetarcia. Papier samoprzylepny to połączenie papieru z warstwą kleju i papieru z warstwą silikonu. Papier samoprzylepny może występować w wykończeniu matowym, błyszczącym lub kolorowym, i służy między innymi do wydruku etykiet. Szeroko wykorzystywany jest także karton, który stosuje się przy wydruku okładek książek, płyt lub teczek. Papier ekologiczny jest wykonywany w 100% z recyclingu i cechuje się perfekcyjną jakością druku.

Gramatura papieru

Gramatura jest to oznaczenie mówiące o gęstości papieru, która jest ściśle związana z jego sztywnością. Im wyższa gramatura papieru tym papier jest cięższy. Gramatura ma wpływ na grubość arkusza i jego strukturę. Gramatura papieru jest dobierana indywidualnie do każdej formy drukarskiej. Wizytówki drukuje się na sztywniejszym papierze i gramaturze 250-450 g lub więcej. Wizytówki powinny być także wykonane z papieru i wysokiej nieprzezroczystości aby zadruk nie przebijał na jej drugą stronę. Papiery używane do wydruku np. książek posiadają gramaturę pomiędzy 89-150 g. W poligrafii najczęściej stosuje się papier o gramaturze mieszczącej się w zakresie 40-450 g.

Białość papieru

Stopień białości papieru określa przede wszystkim wygląd estetyczny arkusza i jest parametrem papieru służącego do druku jak i do pisania. Papier wykorzystywany do druku gazet posiada 65% białości z kolei papier powlekany, ma 93% białości. Jeżeli zależy nam na wydruku bardzo wysokiej jakości, szczególnie gdy chodzi o wydruk w kolorze, zastosowany papier powinien posiadać jak najwyższy parametr białości. Przy wydruku kolorowym warto także zwrócić uwagę na grubość papieru i jego skłonność do prześwitywania wydruku na drugą stronę. Pozwoli to uniknąć sytuacji gdy druk przebija na drugą stronę, ponieważ wykorzystany papier zawiera zbyt małą ilość wypełniaczy i jest zbyt cienki do druku.

Barwa papieru

Papier kolorowy to inaczej papier barwiony w masie, który nie wymaga zbyt wielu zabiegów, aby wyglądał zjawiskowo po wydruku. Papiery barwione występują w szerokiej gamie kolorystycznej, która cechuje się świetnym nasyceniem i dają projektantom duże możliwości. Barwienie papieru odbywa się na etapie jego produkcji, gdzie mokra jeszcze masa zwaną pulpą, zostaje zmieszana z barwnikiem. Kolorowe papiery są niezbędne podczas produkowania wszelkiego rodzaju zaproszeń, wizytówek, okładek lub broszur. Ogromną zaletą papieru barwionego jest obecność barwnika wewnątrz całego arkusza papier - po jego ucięciu lub zagięciu, brzeg arkusza będzie w jednolitym kolorze.

Papiery ozdobne

Wyróżniamy kilka rodzajów papierów ozdobnych: papier gładki, barwiony w masie, przeźroczysty, fakturowany, powlekany, metalizowany lub przeznaczony do druku cyfrowego. Ich przewagą nad innymi rodzajami papieru jest wysoka estetyka zadruku, skuteczne eksponowanie uszlachetnień i obróbki introligatorskiej. Dzięki technikom takim jak tłoczenie, lakierowanie UV czy sztancowanie, można uzyskać niepowtarzalne projekty i unikatowe produkty. Papiery ozdobne pozwalają na dużą swobodę w projektowaniu i odkrywaniu nowych technik nadruku. Wykorzystuje się je przy projektowaniu zaproszeń, ozdobnych kartek, zakładek, opakowań, kopert i wielu innych.

Ozdobne kartki do wydrukowania

Potrzebne Ci są ozdobne kartki do wydrukowania? Twórz, dostosowuj i drukuj profesjonalnie zaprojektowane szablony biznesowe dla różnych branż, w tym edukacji, opieki zdrowotnej, hotelarstwa i wielu innych. Ozdobne kartki do wydrukowania to nie tylko takie powleczone brokatem czy innym laminatorem.

Kartki ozdobne do druku

Kartki ozdobne do druku, to często specjalny, estetyczny papier, na który nanosi się laserowo atrament i który pełni funkcję dekoracyjną lub zachęcającą do skorzystania z danej usługi. Specjalizujemy się w drukowaniu na różnych powierzchniach, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na kartki ozdobne do druku.

Rodzaje papieroplastyki

W drukarni można natknąć się na różne ciekawe rodzaje papieroplastyki. Nie brakuje u nas papierów ozdobnych, dekoracyjnych kartek, które śmiało można zadrukować, jak i po prostu zwykłych arkuszy, które różnić się będą od siebie jedynie kolorem. Mnóstwo barw, motywów, ozdób – to sprawia, że nasza drukarnia jest rozchwytywana, a dzięki nim mamy również wspaniała ofertę dla szkół, przedszkoli oraz osób samodzielnie pracujących z dziećmi i nie tylko. Papieroplastyka to fantastyczna nauka, dzięki której uczymy tworzyć się dość intrygujące, bardzo nietypowe rzeczy opierające się na papierze.

Ozdobna kartka do wydrukowania

Potrzebujesz ozdobnych kartek, ponieważ zamierzasz wypisywać własnoręcznie zaproszenia? A może po prostu szykujesz specjalne szablony biznesowe, które chcesz wydrukować na dobrej jakości papierze? Niezależnie od tego, z pewnością chcesz, by ozdobna kartka do wydrukowania powleczona była jakimś specjalnym laminatem bądź brokatem, co jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowość Twoją lub Twojego biznesu. Jeśli tylko jest taka opcja, koniecznie postaw na piękne kartki, które zachwycą Ciebie, Twoich znajomych, klientów czy kontrahentów.

Papier kredowy - gramatura

Papier ma różne formy, możemy wyróżnić wiele jego rodzajów, które mają odmienne parametry. Przykładem tego jest chociażby papier kredowy. Gramatura jego to różnorodne wartości, w zależności od tego, kto jakiego dokładnie papieru potrzebuje. Można zakupić papier kredowy 90g, jak i również 100g, 115g, 130g, 150g, 170g, 200g, 250g, 300g oraz 350g. Zazwyczaj gramatura papieru kredowego dobierana jest względem tego, jakiego wydruku potrzebuje klient. Często papier kredowy nie jest też w 100% biały.