Jaki papier do druku wybrać i na co zwracać uwagę? Jaki papier do drukowania ulotek?

06.11.2020

Nie ma druku bez papieru, to rzecz jasna. Lecz papier niejedno ma imię, jak się okazuje. Zlecając drukowanie, warto wiedzieć, jakiego efektu się oczekuje. Innej troski wymagają materiały reprezentacyjne i marketingowe, innej pomocnicze i robocze. Do różnych celów można wybrać odpowiednie rodzaje papieru.

Dostępny na rynku papier dzieli się ze względu na format, gramaturę i klasę. Każde z tych kryteriów wpływa na wygląd i jakość produktu drukowanego. Wybierając się do drukarni, warto wcześniej poznać oferowane przez nią możliwości. Należy też nastawić się na to, że za jakością idzie cena, dlatego im papier większy, grubszy i bielszy, tym niestety droższy.

Jaki papier do drukowania ulotek sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Ulotki to nadal jedna z najpopularniejszych form reklamy nie tylko firm, ale także organizacji czy informacji o wydarzeniach. Jaki papier do drukowania ulotek sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź nie jest taka prosta. Najczęściej do ulotek używa się formatu A6. Można oczywiście wybrać inną opcję, ale ta wydaje się być najłatwiejsza. Ważna jest także gramatura papieru i jego klasa. Jest także papier specjalistyczny. Musisz więc odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie jaki papier do drukowania ulotek przyda Ci się najbardziej.

Format papieru

W ofercie drukarni i punktu ksero zazwyczaj do wyboru są liczne formaty papieru. Rozmiary są powszechnie znane, najczęściej używane to A3 (297×420 mm), A4 (210×297 mm), A5 (148×210 mm). Domowe i biurowe drukarki obsługują format A4, dlatego to on jest najbardziej popularny. Rozmiar dwa razy większy pasuje do niewielkich plakatów, a dwa razy mniejszy to wielkość szkolnego zeszytu. Format A6 pasuje do ulotek, a A2 to plansza przydatna do tablicy na kameralnym szkoleniu.

Gramatura papieru

Gramatura natomiast to inaczej gęstość. Określa się ją w gramach na metr kwadratowy. Przejawia się ona w strukturze, grubości i sztywności arkusza. Z tych właśnie cech wynika konieczność dopasowania rodzaju papieru do jego przeznaczenia. Dla przykładu, papier 60g/m2 wykorzystywany jest do maszynopisów, jest cienki. Papier 80-100g/m2 używa się powszechnie do kserowania i druku zwyczajnych materiałów. Grubszy i sztywniejszy papier 120g/m2 przydaje się do plakatów, dyplomów, zaproszeń, etykiet i wizytówek.

Klasa papieru

Klasa oznacza jakość papieru i wyróżnione zostały trzy jej rodzaje. A - to papier najbardziej szlachetny i zarazem idealnie biały. C - wpada już w odcień kremowy, ten gatunek można nazwać roboczym. B - to wersja pośrednia.

Papier specjalistyczny

Dodatkowymi można nazwać gatunki papieru stworzone do potrzeb specjalnych. Jedną z nich jest drukowanie zdjęć. W trosce o najwyższą ich jakość warto wybrać papier fotograficzny o gramaturze 240g/m2 z połyskiem. Wyszukane wzory zaproszeń, etykiet lub wizytówek mogą wymagać papieru powlekanego matowego – ten prezentuje się wyjątkowo elegancko. Istnieje jeszcze papier kredowy, gruby i ciężki, ale za to akcentujący walory kolorystyczne wydruku. Specjaliści mogą potrzebować również przenoszenia obrazów na kalkę techniczną i tę także odnajdą w niektórych drukarniach.

Gramatura papieru na ulotki

Prowadzisz mały biznes i chciałbyś go nieco zareklamować przy pomocy ulotek? Z pewnością zastanawiasz się nad czysto technicznymi zagadnieniami, takimi jak gramatura papieru na ulotki, jego format czy klasa. Jeśli chodzi o ulotki, warto korzystać z nieco grubszego papieru, który nie będzie się zbytnio odkształcał. Możesz postawić albo na papier w przedziale 80-100g/m2 albo na jeszcze grubszy, czyli 120g/m2. Będzie to dobry wybór, ponieważ ulotki nie ulegną zbyt szybkiemu rozdarciu, zepsuciu, a położone w widocznych miejscach zainteresują potencjalnych klientów.