Jaki papier do druku wybrać?

Spis treści
Papier ozdobny do druku a4
Papier do druku naklejek
Papier do druku zdjęć
Papier do drukowania na ubraniach
Papier do druku cyfrowego
Rodzaje papierów do drukarek
08.03.2021

Zastanawiając się nad specyfikacją danego papieru, na pierwszy rzut wysuwają się pojęcia takie jak gramatura czy klasa. Jeśli masz świadomość tego, co oznaczają te pojęcia, z pewnością dobierzesz papier odpowiedni do swoich potrzeb. Jeśli nie, czas na to, by zapoznać się z podstawowymi pojęciami w kwestii papierów do druku.

Z poniższej treści dowiesz się, jaki papier do druku wybrać, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje papierów: papier fotograficzny, papier do drukarek, jakie są rodzaje papieru i o jakiej gramaturze.

Papier ozdobny do druku a4

W świecie druku mamy do czynienia z wieloma rodzajami papierów. Każdy z nich posiada specyficzne właściwości i inne przeznaczenie. Efekt osiągany po wydruku przede wszystkim zależy od jakości danego papieru. Aby w pełni świadomie zdecydować się na odpowiedni papier, należy zapoznać się z jego parametrami, a należą do nich:

  • barwa
  • gramatura
  • białość
  • klasa

Największą dostępną grupą papierów na rynku papierniczym są papiery powlekane i niepowlekane. Dzieli się je na kilka podkategorii: papier offsetowy biały, offsetowy objętościowy, papier kredowy, papier LWC, papier syntetyczny, papier samoprzylepny, papier ekologiczny, papier samokopiujący, papier ozdobny.

Papier ozdobny do druku -format A4 - zalicza się do grupy papierów, które wykorzystywane są do poprawiania efektów wizualnych danego projektu. Jest wiele rodzajów papierów ozdobnych, można do nich zaliczyć papier metalizowany, barwiony w masie, fakturowy czy powlekany. Ten rodzaj papieru bardzo często wykorzystuje się do produkcji dyplomów, kartek okolicznościowych i zaproszeń.

Papier do druku naklejek

Papier do druku naklejek to papier samoprzylepny, niezawodny w pracy profesjonalnych fotografów jak i dla amatorów. Arkusz z warstwą klejącą zadrukowuje się dowolną grafiką. Następnie zdejmuje się podkład i umieszcza w wybranym miejscu, zupełnie tak, jak zwykłą naklejkę. Zastosowanie papieru z klejem zapewnia estetyczne, realistyczne i trwałe wydruki bez konieczności korzystania z usług specjalistycznych fotolabów. Wysokiej jakości papier klejący nadaje się do zadruku jednostronnego we wszystkich popularnych modelach drukarek, każdy arkusz papieru jest gładki, idealnie biały i pozwala się bez problemu nacinać do pożądanego kształtu.

Papier do druku zdjęć

Drukowanie fotografii na papierze jakości biurowej nikogo nie usatysfakcjonuje. Słaby kontrast, kiepskiej jakości detale, to wszystko sprawia, że jakość takiego wydruku nie zadowala. Aby zdjęcie drukowane na papierze było najlepszej jakości, należy wykonać je na papierze fotograficznym. W kwestii tego typu papieru nie ma mowy o żadnej uniwersalności. W przypadku papieru tego typu gramatura waha się od 115 do nawet 450 g/m2. Teoretycznie - im więcej, tym lepiej - jednak w praktyce wygląda to tak, że gramatura rzędu 230 g/m2 świadczy o już bardzo dobrej jakości papierze fotograficznym. Ze względu na powłokę i efekt końcowy wydruku, papier ten dzieli się na matowy, półmatowy/satynowy, z lekkim połyskiem i o wysokim połysku. Wśród formatów papieru fotograficznego dominują zazwyczaj te klasyczne, czyli A4, A3, A3+, A5, A6 czy też rozmiar tak zwany pocztówkowy. Istnieją jednak także niestandardowe rozmiary papieru fotograficznego, które są najczęściej wykorzystywane do drukarek wielkoformatowych, przystosowanych do pracy w profesjonalnych drukarniach.

Papier do drukowania na ubraniach

Papier przeznaczony do druku na ubraniach to inaczej papier transferowy. Jest to rodzaj papieru, który wchłania atrament z drukarki i pozwala go przenieść na inną powierzchnię, np. na T-shirt, a odbywa się to pod wpływem temperatury. Taki nadruk można nałożyć na powierzchnię ubrania, ale nie tylko. Świetnie sprawdzi się również jako nadruk na kubek i obudowy telefonów. Papiery transferowe różnią się od siebie przeznaczeniem, jakością i sposobem ich użycia.

Papier transferowy składa się zazwyczaj ze strony śliskiej czyli papierowej, którą należy zdjąć po zaprasowaniu oraz ze strony matowej - białej, na której należy umieścić nadruk. Podnosi on jakość wydruku zdjęć dzięki swojej specyfikacji.

Papier do druku cyfrowego

Dobrze dobrany papier do druku cyfrowego znacznie ułatwia realizację projektu. Niekiedy wystarczy właściwie dobrany papier, aby nie tylko dodać produktowi estetycznego wyglądu, ale również aby wyeliminować zbędny wydruk. Dobierając odpowiednie podłoże do druku cyfrowego, zaoszczędza się także czas na przygotowanie projektu graficznego i późniejszą realizację druku. Poza tym - w przypadku papieru ekologicznego - można dodatkowo zyskać nie tylko na efekcie jaki on gwarantuje, ale także zadziałać pomocnie na środowisko.

Rodzaje papierów do drukarek

Domowe drukarki są dość proste w obsłudze, a jeśli chodzi o drukowanie zwykłych dokumentów, wcale nie trzeba jakiegoś szczególnego typu papieru – wystarczy najzwyklejsza ryza kupiona w sklepie. Jednak drukarnie muszą mieć różne rodzaje papierów do drukarek, ponieważ nie tylko mają różnorodną ofertę jeśli chodzi o typ wydruku, ale również jeśli chodzi o format. Papier do plansz, papier fotograficzny, papier powlekany – to daje ogromną różnorodność, a na naszą drukarnię nakłada obowiązek posiadania właśnie takiego papieru, byśmy mogli świadczyć usługi najlepszej jakości!