Jak zrobić naklejki?

Spis treści
Rodzaje naklejek
Jak drukować naklejki?
Czy na zwykłej drukarce można drukować naklejki?
Ile kosztuje druk naklejek?
10.01.2022

Naklejki cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i trochę starszych osób. Dlaczego? Ponieważ to stosunkowo łatwy sposób na wyrażenie swoich myśli i poglądów. Bardzo często jednak naklejki pełnią wyłącznie funkcje ozdobne. Dzięki nim możesz ozdobić, np. etui na telefon, laptopa, samochód czy notes. Sprawdź, jak zrobić naklejki w domu!

Rodzaje naklejek

Popularność i powszechność naklejek sprawia, że ich oferta stale się powiększa. Na rynku dostępne są zarówno naklejki kwadratowe, prostokątne, okrągłe, jak i w innych niespotykanych i nieszablonowych kształtach.

Jednak naklejki możemy poróżnić w zależności nie tylko do wyglądu, ale także materiału, czy przeznaczenia. Idąc tym tokiem rozumowania możemy wyróżnić naklejki:

 • z papieru,
 • przezroczyste,
 • etykiety (np. na żywność i inne produkty),
 • lewo-czytelne (czyli takie, które możesz nakleić od wewnętrznej strony),
 • podłogowe (które często pełnią rolę informacyjną lub ostrzegawczą).

Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i przeznaczenie. Warto zaznaczyć, że wydrukować naklejki najtaniej możemy w przypadku tych, których głównym materiałem jest papier. Bardzo często do ich wydrukowania nie używa się drukarki atramentowej, a specjalnej drukarki, która przygotowuje materiał do nalepek.

Specjalna formuła, tusz, koniecznie prototyp lub wzór są niezbędne żeby wykonać naklejki w domu, jak i w specjalnej firmie.

Jak drukować naklejki?

To pytanie pozwala rozstrzygnąć, czy możemy wydrukować naklejki z takim samym efektem, jak te, które pochodzą od specjalistycznych firm. Pamiętaj! Niezależnie od tego, jak wysokiej jakości będzie wydruk, obrazek, który znajdzie się na naklejce może nie być tak dobrej jakości jak się spodziewasz.

Zapytasz dlaczego? Ponieważ do drukowania naklejek potrzebna jest specjalna drukarka, która jest zaprogramowana do takich celów. Istotną rolę pełni także papier, sam proces druku czy obrazek i wzór i sposób przeniesienia go do drukarki.

Jednak nie powinno nas to zrażać! Do drukowania naklejek wcale nie potrzeba wyjątkowych kwalifikacji. Jeśli Twoim marzeniem są własne naklejki, to możesz je wykonać nawet na drukarce atramentowej. Dobrze jest tylko pamiętać, że papier powinien być odpowiedniej jakości. Przydać się może także taśma klejąca, która pozwoli domowym sposobem przymocować naklejkę do właściwego miejsca.

Czy na zwykłej drukarce można drukować naklejki?

Choć drukarki atramentowe nie są przystosowane w większości do drukowania profesjonalnych naklejek, to sprawdzą się one wtedy, gdy potrzebujesz przygotować własne etykiety czy ciekawą naklejkę. Choć wydruki te mogą odbiegać od znanego wszystkim produktu, jakim są naklejki, to nie warto się zrażać.

Domowa drukarka sprawi, że wydrukujemy naklejkę tanim kosztem. I choć czasem konieczne może okazać się dodatkowe wycinanie, czy korekta nawigacja wpisu, to warto poświęcić na to chwilę, obejrzeć tutorial dostępny w sieci i cieszyć się lawiną pomysłów i własnych naklejek.

Jeśli decydujesz się na produkcję naklejek DIY, musisz odpowiednio się przygotować. Potrzebny Ci będzie do druku przede wszystkim papier. Najlepiej, aby był on lepszej jakości (dzięki temu naklejka nie zniszczy się tak szybko). Ponadto do wycinania (o ile będzie taka konieczność) - nożyczki. No i co najważniejsze - do prosto po wycinaniu należy naklejać naklejkę do właściwego miejsca. W tym pomoże z pewnością taśma.

Ile kosztuje druk naklejek?

Drukowanie naklejek będzie różniło się w zależności od wielu czynników. Podobnie będzie także z kosztem takiej działalności. Warto pamiętać, że na cenę etykiety wpływa praktycznie wszystko. Mianowicie:

 • samo drukowanie,
 • dostępność i jakość papieru,
 • (dodatkowe reklamy firmy i jej marketing).

Za to wszystko musimy zapłacić. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się naklejką niepowtarzalną, taką jakiej nikt inny nie będzie miał, to wystarczy dostęp do papieru, drukarki i tuszu oraz głowa pełna pomysłów. Dzięki tym narzędziom możesz wykonać spersonalizowane etykiety, które najlepiej uwidocznią Twoją twórczość i kreatywność.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Oczywiście jest, że składając zamówienie na większe ilości, cena za sztukę będzie niższa. Jednak nie zawsze takie zamówienie jest możliwe do złożenia. Zatem, z jakim kosztem należy się liczyć? Przykładowo zamówienie 100 sztuk naklejek okrągłych o średnicy 8 cm, będzie nas kosztować około 50 zł. Cena za usługę będzie zmieniać się w zależności od

 • kształtu,
 • wielkości,
 • rodzaju folii, która zostanie użyta.

Jeśli chodzi o naklejki, to nie zawsze musisz korzystać z usług profesjonalnych firm. Możesz wydrukować je w swoim domu! Jedyne co będziesz potrzebować, to drukarka, papier i masa pomysłów, które przełożą się na wygląd Twojej indywidualnej naklejki. Musisz pamiętać, że naklejki wydrukowane w sposób domowy będą różnić się jakością od tych, które są wykonywane w profesjonalnych firmach. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla osób, które szukają szybkiego sposobu na udekorowanie swojego sprzętu, jak np. laptop, telefon czy notes.