Ochota 22 668 44 74
Ursus 22 424 64 54
Ochota 22 668 44 74
Ursus 22 424 64 54

Jak odpowiednio przygotować pliki do druku offsetowego?

Przed przesłaniem materiałów do drukarni powinniśmy zadbać o właściwą konfigurację plików – w przeciwnym razie może się zdarzyć, że projekt w wersji fizycznej nie spełni naszych oczekiwań i nie będzie wyglądał tak pięknie, jak na ekranie monitora. To z kolei wiąże się nie tylko ze stratą papieru, ale przede wszystkim czasu oraz pieniędzy. Zapoznanie się z kilkoma zasadami zapewni nam doskonałe wydruki, dzięki którym zrealizujemy wszystkie cele reklamy wizualnej i nie tylko. Do dzieła!

 

  1. Spady i marginesy

Aby uchronić pliki przed przycięciem grafiki lub tekstu, co wiąże się z poważnym uszkodzeniem naszych ulotek, plakatów czy wizytówek, należy zadbać o spady oraz marginesy. Czym są one konkretnie i jak dużo wolnego miejsca powinniśmy zostawić?

Spady to najprościej mówiąc, biała przestrzeń nieco wychodząca poza docelowy, końcowy format. Dzięki niej wydrukowany projekt wygląda po prostu dobrze i profesjonalnie – również po odcięciu brzegów. Wielkość spadów może różnić się w zależności od specyfiki zlecenia, ale przeważnie wynoszą one od 3 do 5 mm.

Marginesy bezpieczeństwa są natomiast krawędzią przygotowanego obrazu, a ich szerokość ustalana jest najczęściej na 3 mm. Bezpośrednio przy tej przestrzeni nie należy umieszczać grafik i innych ważnych elementów, ponieważ funkcja marginesów polega na możliwości bezpiecznego przycięcia pliku. Dają nam one pewność, że ostateczny efekt pokryje się z naszymi oczekiwaniami.

  1. Kolorystyka: CMYK

Co oznacza ten dziwny skrót i dlaczego musimy się z nim zaprzyjaźnić? CMYK to nic innego jak zestaw czterech kolorów farb powszechnie stosowanych w druku:

  • C – cyan,
  • M – magenta,
  • Y – yellow,
  • K – ostatnia litera angielskiego słowa black oznaczającego czerń.

Z jego pomocną barwy po wydrukowaniu wyglądają dokładnie tak, jak w wersji cyfrowej. Należy pamiętać, że na monitorze widzimy zestaw kolorów o nazwie RGB (red, green, blue) – w trakcie projektowania liczy się wyłącznie kolorystyka CMYK, którą wybieramy po utworzeniu nowego dokumentu w dowolnym programie graficznym. Dzięki temu unikniemy takiej sytuacji, że na obrazie znajduje się kolor niebieski, a po wydrukowaniu mamy do czynienia z barwą fioletową.

  1. Zamiana czcionek na krzywe

Bardzo ważnym aspektem w przygotowaniu plików do druku jest to, aby wszystkie treści znajdujące się w projekcie miały postać wektorową (tzw. zamiana na krzywe). W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybrane przez nas fonty nie będą zainstalowane na komputerze drukarni, co spowoduje pojawienie się zastępczych czcionek oraz błędów.

  1. Skala i format pliku

Kiedy skonfigurowaliśmy już wszystkie wymienione powyżej elementy, pozostaje nam jeszcze zapis pliku w odpowiednim formacie oraz skali. Najlepiej i najbezpieczniej jest przekształcić dokument w postać PDF – będziemy mieć wówczas pewność, że materiały przejdą weryfikację – ponadto powinny być przesłane w skali 1:1.

Po wykonaniu wszystkich wymienionych kroków możemy śmiało przesłać gotowe projekty do drukarni – jeśli w międzyczasie pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, warto po prostu zadzwonić lub napisać do firmy zajmującej się wydrukami, aby uniknąć błędów i opóźnień w realizacji zlecenia. Profesjonaliści z przyjemnością udzielą dodatkowych informacji.