Jak odpowiednio przygotować pliki do druku offsetowego?

19.10.2020

Przed przesłaniem materiałów do drukarni powinniśmy zadbać o właściwą konfigurację plików – w przeciwnym razie może się zdarzyć, że projekt w wersji fizycznej nie spełni naszych oczekiwań i nie będzie wyglądał tak pięknie, jak na ekranie monitora. To z kolei wiąże się nie tylko ze stratą papieru, ale przede wszystkim czasu oraz pieniędzy. Zapoznanie się z kilkoma zasadami zapewni nam doskonałe wydruki, dzięki którym zrealizujemy wszystkie cele reklamy wizualnej i nie tylko. Do dzieła!

  1. Spady i marginesy

Aby uchronić pliki przed przycięciem grafiki lub tekstu, co wiąże się z poważnym uszkodzeniem naszych ulotek, plakatów czy wizytówek, należy zadbać o spady oraz marginesy. Czym są one konkretnie i jak dużo wolnego miejsca powinniśmy zostawić?

Spady to najprościej mówiąc, biała przestrzeń nieco wychodząca poza docelowy, końcowy format. Dzięki niej wydrukowany projekt wygląda po prostu dobrze i profesjonalnie – również po odcięciu brzegów. Wielkość spadów może różnić się w zależności od specyfiki zlecenia, ale przeważnie wynoszą one od 3 do 5 mm.

Marginesy bezpieczeństwa są natomiast krawędzią przygotowanego obrazu, a ich szerokość ustalana jest najczęściej na 3 mm. Bezpośrednio przy tej przestrzeni nie należy umieszczać grafik i innych ważnych elementów, ponieważ funkcja marginesów polega na możliwości bezpiecznego przycięcia pliku. Dają nam one pewność, że ostateczny efekt pokryje się z naszymi oczekiwaniami.

  1. Kolorystyka: CMYK

Co oznacza ten dziwny skrót i dlaczego musimy się z nim zaprzyjaźnić? CMYK to nic innego jak zestaw czterech kolorów farb powszechnie stosowanych w druku:

  • C – cyan,
  • M – magenta,
  • Y – yellow,
  • K – ostatnia litera angielskiego słowa black oznaczającego czerń.

Z jego pomocną barwy po wydrukowaniu wyglądają dokładnie tak, jak w wersji cyfrowej. Należy pamiętać, że na monitorze widzimy zestaw kolorów o nazwie RGB (red, green, blue) – w trakcie projektowania liczy się wyłącznie kolorystyka CMYK, którą wybieramy po utworzeniu nowego dokumentu w dowolnym programie graficznym. Dzięki temu unikniemy takiej sytuacji, że na obrazie znajduje się kolor niebieski, a po wydrukowaniu mamy do czynienia z barwą fioletową.

  1. Zamiana czcionek na krzywe

Bardzo ważnym aspektem w przygotowaniu plików do druku jest to, aby wszystkie treści znajdujące się w projekcie miały postać wektorową (tzw. zamiana na krzywe). W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybrane przez nas fonty nie będą zainstalowane na komputerze drukarni, co spowoduje pojawienie się zastępczych czcionek oraz błędów.

  1. Skala i format pliku

Kiedy skonfigurowaliśmy już wszystkie wymienione powyżej elementy, pozostaje nam jeszcze zapis pliku w odpowiednim formacie oraz skali. Najlepiej i najbezpieczniej jest przekształcić dokument w postać PDF – będziemy mieć wówczas pewność, że materiały przejdą weryfikację – ponadto powinny być przesłane w skali 1:1.

Po wykonaniu wszystkich wymienionych kroków możemy śmiało przesłać gotowe projekty do drukarni – jeśli w międzyczasie pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości, warto po prostu zadzwonić lub napisać do firmy zajmującej się wydrukami, aby uniknąć błędów i opóźnień w realizacji zlecenia. Profesjonaliści z przyjemnością udzielą dodatkowych informacji.