Ile kosztuje wydrukowanie plakatu?

Spis treści
Drukowanie plakatów cena
Drukowanie plakatów online
Drukowanie plakatów ze zdjęć
Wydruk plakatu 50x70
Wydruk plakatu 40x50
Wydruk plakatu A3
Drukowanie plakatów A4
Druk plakatu cena
Drukowanie plakatów w domu
Drukowanie plakatu na drukarce A4
Drukowanie plakatu z PDF
20.10.2021

Plakat to dziś nie tylko forma reklamy danej firmy czy instytucji, ale także doskonały sposób na ozdobienie ścian domowego wnętrza. Plakaty w różnych formatach stały się hitem, polecanym przez projektantów wnętrz, którzy w tak prosty sposób odbiegają od doskonale znanych obrazów malowanych ręcznie. Odpowiednio dobrany wzór plakatu może świetnie prezentować się w każdym wnętrzu. Ile kosztuje druk plakatów? Jak dobrać odpowiedni papier plakatowy?

Z poniższej treści dowiesz się m.in. na czym polega druk plakatów, jak wykonać projekt plakatu, czym charakteryzuje się papier plakatowy, czym charakteryzuje się papier kredowy, gdzie można wykonać druk cyfrowy, czy można wydrukować plakat w wersji matowej w dużym formacie oraz dlaczego najlepiej oddać projekt jako plik PDF.

Drukowanie plakatów cena

Plakaty spotykamy wszędzie - w centrach handlowych, kinach, sklepach czy też innych przestrzeniach komercyjnych. Służą one jako reklama produktów, informacja o danych wydarzeniach czy też ozdoba domu czy mieszkania. Co jest ważne? Mianowicie to, aby plakat był wydrukowany na odpowiedniej jakości sprzęcie. To właśnie dzięki wysokim parametrom specjalistycznych drukarek, każdy z plakatów prezentuje się doskonale - czy to w domowym zaciszu czy też np. na sklepowej witrynie.

Od czego rozpoczyna się druk plakatu? Przede wszystkim od metody oraz techniki druku. Kiedy chcemy wydrukować plakat na własną rękę, udajemy się w tym celu do pobliskiej drukarni, która wykonuje tego typu usługi. Jest jednak kilka kroków, przez które należy przebrnąć, by cieszyć się efektem końcowym w postaci wydrukowanego plakatu. O czym mowa?

Drukowanie plakatów online

Internet jest kopalnią inspiracji. Pierwszy krok, jaki musimy wykonać przed zleceniem druku, to stworzenie projektu plakatu. Kiedy wiemy, co chcemy drukować - czy to zdjęcia czy gotowa grafika - ta kwestia nas nie dotyczy, ponieważ mamy już gotowy projekt. Inaczej sprawa wygląda, kiedy mamy pomysł, ale nie potrafimy go sami zrealizować. Wtedy na pomoc przychodzi internet, gdzie możemy znaleźć mnóstwo gotowych plakatów - płatnych - lub grafik, któremu zlecamy wykonanie projektu - również odpłatnie. W najlepszej sytuacji są osoby, które same potrafią utworzyć grafikę plakatu i gotowy projekt zanieść do drukarni, która tylko dokona druku plakatu.

Drukowanie plakatów ze zdjęć

Plakat ze zdjęć, to inaczej mówiąc - fotoplakat. Jeśli chcesz powiesić na ścianie zdjęcie swojej rodziny czy też fotografię, której zdjęcie posiadasz, możesz zamówić projekt takiej grafiki w postaci plakatu. Wystarczy, że zapiszesz dane zdjęcie w pliku PDF np. na pendrive i zaniesiesz do drukarni, która zajmuje się drukowaniem fotoplakatów. Taki rodzaj plakatu drukuje się zazwyczaj na papierze fotograficznym, ale możesz również zdecydować się na papier plakatowy, papier kreda-połysk czy też plakat w wersji matowej. Koszt takiego plakatu ze zdjęcia jest zależny od cennika danej drukarni, jakości papieru, jego gramatury oraz ilości nakładu druku. Dopytaj sprzedawce o wszelkie szczegóły, niż zlecisz wydruk ze swojego zdjęcia.

Wydruk plakatu 50x70

Format plakatu 50x70 to inaczej format B2. Taki rozmiar to jeden z tych standardowych, dostępnych w każdej drukarni zajmującej się drukiem plakatów. Nie jest to format duży, nie mniej jednak to, jaki rozmiar plakatu wybieramy, zależy od naszych upodobań i powierzchni, na której chcemy go umieścić.

Wiele osób na pewno zastanawia się nad tym, w jaki sposób przygotować swój plakat do druku. To bardzo ważne, by był on w zadowalającej nas jakości. Jak to zrobić? Jeśli decydujemy się na samodzielne przygotowanie projektu, pamiętajmy o ważnych kwestiach technicznych, których należy przestrzegać. Są to:

  • zapis w CMYK - umożliwia to każdy program graficzny
  • rozdzielczość co najmniej 300 dpi
  • odpowiedni rozmiar do danej rozdzielczości
  • zachowanie spadów - dodatkowe 3 do 4 mm z każdej strony plakatu - dzięki temu po wycięciu plakatu nigdzie nie znajdą się białe linie

Wydruk plakatu 40x50

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat drukowania plakatów? Mianowicie to, że druk plakatu zaczyna się od wyboru metody i techniki druku. Ważne jest także przeznaczenie wydrukowanego nakładu lub egzemplarza. Co istotne, im większą ilość plakatów do druków zlecamy, tym cena za sztukę jest mniejsza.

A jakie istnieją techniki drukowania plakatów? Jest ich kilka, a są to przede wszystkim:

  • druk offsetowy
  • sitodruk
  • druk cyfrowy
  • fotodruk

Wydruk plakatu A3

Teraz kilka słów na temat każdej z metod druku plakatowego, by wybrać ten, który nas najbardziej zadowoli. Druk offsetowy wykorzystuje się najczęściej do drukowania dużych nakładów plakatów. Co istotne, musimy mieć świadomość, że druk offsetowy nie zabezpiecza plakatów przed wilgocią czy promieniami UV, dlatego też ten typ druku nadaje się idealnie do ekspozycji w każdego rodzaju wnętrzu.

Sitodruk to kolejna metoda, która jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy planujemy nakład plakatów dużej lub średniej wielkości. Plakaty drukowane sitodrukiem są odporne na wilgoć czy też inne czynniki atmosferyczne. Ta metoda sprawdza się idealnie do plakatów, które mają być eksponowane przez dłuższy czas, nie tracąc na swojej jakości.

Drukowanie plakatów A4

Druk cyfrowy natomiast jest najbardziej popularną metodą wydruku plakatowego. Dzięki tej technice możemy dokładnie spersonalizować plakat i zlecić wydruk jednego egzemplarza. Możemy dobrać odpowiedni dla swoich potrzeb format plakatu, którym dysponuje dana drukarnia. Druk cyfrowy to bez wątpienia najlepszy wybór, kiedy chcemy wydrukować jeden plakat z własnej grafiki czy też ze zdjęcia. Co do ceny takiego wydruku, jest ona oczywiście większa od pozostałych metod drukowania, jednak biorąc pod uwagę ilość i niejednokrotnie bardzo wymagającą personalizację zlecenia - cena nie jest wygórowana.

Druk plakatu cena

W kwestii plakatów możemy decydować się nie tylko na rodzaj papieru czy technikę druku, ale także na format plakatu. To, czy ma on być małego formatu czy wielkoformatowy zależy od nas i naszych potrzeb jak i oczekiwań. Przed wyborem rozmiaru zastanówmy się, gdzie chcemy dany plakat powiesić i jakie ma być jego przeznaczenie. Nie bez znaczenia jest także wybór drukarni - i choć ceny za wydruk plakatów są podobne, mogą się od siebie nieznacznie różnić ze względu na miejsce drukowania.

Drukowanie plakatów w domu

Chcesz mieć dobrze wydrukowany plakat, jednak nie masz czasu, aby jechać do drukarni i to zlecać? Drukowanie plakatów w domu, a właściwie z domu jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że wyślesz do nas konkretną wiadomość z instrukcjami oraz załączonymi plikami, a my zajmiemy się tym, w czym jesteśmy najlepsi, a więc drukowaniem. Drukowanie plakatów nie jest wcale drogie, wszystko zależy od papieru, z jakiego chcecie skorzystać oraz wymiarów. Plakaty muszą być drukowane na dobrym jakościowo sprzęcie, aby zachowały swoją idealną strukturę.

Drukowanie plakatu na drukarce A4

Drukowanie plakatu na drukarce A4 jest łatwe tylko wtedy, kiedy plakat ma mieć faktycznie taki wymiar. Kłopot pojawia się w momencie, kiedy plakat zaplanowany jest na znacznie większy format. Wtedy nie ma szans, aby wydrukować taki plakat na zwykłej, domowej drukarce A4. Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie profesjonalnych drukarek, które pozwalają na druk wielkiego formatu. Jeśli chodzi o plakaty, można śmiało decydować nie tylko o formacie, ale także o papierze, na jakim zostanie wydrukowany czy rodzaju nadruku. Obecnie, kiedy możliwości jest bardzo dużo, śmiało można wybierać.

Drukowanie plakatu z PDF

Plakaty są bardzo popularne jako prace zaliczeniowe na kierunkach graficznych, architektonicznych i innych, związanych ze sztuką. Zazwyczaj studenci drukują je z plików PDF. Drukowanie plakatu z PDF jest dość proste, ponieważ zazwyczaj posiadają odpowiednią rozdzielczość oraz wysoką jakość. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapisanie ich właśnie w PDF, aniżeli w rozszerzeniu JPG. Ponadto, w rozszerzeniu PDF z łatwością można zapisać plakaty w różnym formacie oraz o różnej rozdzielczości. Pomagają w tym odpowiednie programy, które sprzyjają pracy grafików i nie tylko.