Grawerowanie aluminium laserem
Czym właściwie jest grawerowanie laserowe? Grawerowanie laserowe to sposób oznakowania wybranego przedmiotu za pomocą napisu lub grafik. Grawerowanie odbywa się z użyciem lasera. To świetna forma alternatywy dla nadruków, naklejek i ogólnie prezentów upominkowych. Wielką zaletą jest to, że dzięki laserowi można wygrawerować praktycznie dowolny wzór na różnych materiałach.
Na czym polega grawerowanie? Podczas grawerowania laserowego materiał jest tak silnie nagrzewany przez wiązkę lasera, że (w zależności od czasu ekspozycji) dochodzi do zmiany koloru i wytworzenia kontrastu albo wyparowania i spalania materiału. W taki oto sposób uzyskany grawerunek laserowy jest trwały i niezwykle odporny na ścieranie.
Grawerowanie laserowe w metalu
Proces grawerowania w metalu polega na usunięciu warstwy materiału z powierzchni stałej. Ze względu na wysoką moc lasera - materiały takie jak: różne gatunki stali (stal nierdzewna, stal stopowa), aluminium, anodyzowane aluminium, tytan, mosiądz, miedź, metale hartowane, metale powlekane, materiały niklonowe, materiały ocynkowane czy też metale szlachetne - złoto i srebro - mogą być bezpośrednio poddawane procesowi odparowywania. Jak to możliwe? Dzięki dużej mocy impulsu lasera w bezpośrednim połączeniu z jego niewielką średnicą punktową. Moc lasera wykorzystuje wysoką temperaturę do stopienia jedynie powierzchni danego materiału. Czasami w grawerowanych obszarach tworzą się tlenki, dzięki czemu znakowanie jest wyraźniejsze i bardziej widoczne.
Grawerowanie laserowe w drewnie
Oprócz tego, że laserem możemy grawerować w różnego rodzaju metalach, metodę te można również wykorzystać na powierzchniach drewnianych. Taki oto grawer wykonany laserem jest niezwykle precyzyjny oraz dokładnie odwzorowany dzięki komputerowemu sterowaniu. Ponadto metoda taka jest bardzo szybka - grawerowany wzór powstaje nawet w kilka sekund, szybkość procesu zależy oczywiście od od wielkości wzoru i jego stopnia skomplikowania.
Grawerowanie laserowe 3d
Na czym polega grawerowanie metodą 3D? Dotyczy ono szkła, a aby było możliwe, obraz, który chcemy wygenerować musi zostać przekształcony w tzw. chmurę - jest ona niczym innym, jak zapisem punktów umieszczonych na osiach X, Y i Z, w które ma trafić wiązka lasera. Kryształy3D to bryły szkła, w których można grawerować obrazy bez naruszania ich powierzchni.
Do grawerowania 3D wykorzystuje się bardzo profesjonalne lasery, które pozwalają w niezwykle dokładny sposób odwzorować obraz widoczny na danej fotografii wraz z odzwierciedleniem odcieni szarości. Wiązka lasera za pomocą skanera i jego dwóch sterowanych galwanometrami luster jest odpowiednio odchylana w osiach x i y, a następnie skupiana we wnętrzu bloku szkła za pomocą soczewki. Wytworzona gęstość energii impulsowej wiązki osiąga w punktach skupienia wartość tak wysoką, że w efekcie jonizacji szkło ulega mikrouszkodzeniu. Natomiast poza obszarem punktu skupienia wiązka lasera pozostaje na tyle szeroka, aby powierzchnia obrabianego materiału pozostała w nienaruszonym stanie. Dzięki powstałemu zjawisku odbicia i załamania światła można z łatwością dostrzec efekt grawerowania w bloku szkła.
Grawerowanie laserowe na szkle
Aby uzyskać szczegółowy grawerunek w szkle, należy skupić się nie tylko na jakości lasera, ale także na mapie punktów, w które ma uderzyć wiązka światła. Urządzenia najnowszej generacji są w stanie przekształcić obraz w chmurę miliona punkcików o grubości porównywalnej do grubości włosa, dzięki czemu grawerunek może być wykonany nawet w formie niewielkiej czcionki czy precyzyjnego rysunku.
Obrazy w szkle wykonuje się głównie na zamówienie. Ze względu na swój niesamowity wygląd są wykorzystywane jako pamiątki czy też spersonalizowane prezenty, szczególnie na uroczystości zaślubin, komunie czy romantyczne prezenty.