Druk cyfrowy co to
Druk cyfrowy polega na naświetlaniu wałka z warstwą fotoprzewodzącą, do której w miejscach, gdzie ma powstać obraz, podczepiają się drobinki toneru, by następnie podczas przenoszenia na docelowy nośnik, czyli papier, uzyskać wierne odwzorowanie oryginału.
Druk cyfrowy to jedna z popularniejszych metod druku, często używana do produkcji małoformatowych materiałów reklamowych takich jak ulotki, etykiety, wizytówki, katalogi czy broszury. Maszyny przeznaczone do druku cyfrowego działają w technologii elektrofotograficznej - inaczej mówiąc- laserowej. Oznacza to, że zamiast matrycy wykorzystują specjalne naładowane elektrostatycznie cylindry zwane fotoreceptorami, pokryte warstwą światłoczułą. Największą zaletą druku cyfrowego jest szybkość. Faza przedprodukcyjna trwa tylko chwilę, nie wymaga bowiem skomplikowanych przygotowań. Również sam etap produkcyjny metodą druku cyfrowego nie zabiera wiele czasu. Dlatego też niskonakładowe zamówienia mogą być wykonywane tą metodą praktycznie od ręki, a większe w ciągu kilku godzin. Druk cyfrowy generuje niskie koszta, gwarantując przy tym wysoką jakość wydruku.
Druk offsetowy co to jest
Druk offsetowy to przemysłowa odmiana druku płaskiego. Na jej zasadzie obraz przenoszony jest z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego, który jest pokryty obciągiem. Offset jest najczęściej stosowaną techniką druku.
Druk offsetowy na czym polega
Technologia druku offsetowego polega na przeniesieniu formy drukowej, inaczej matrycy, na papier lub inne podłoże, z wykorzystaniem znajdującego się w maszynie cylindra pośredniego, który jest pokryty gumą. Cylindry te odpowiedzialne są za przeniesienie wybranego koloru danej farby z odpowiednim kolorem składowym, na papier, w który wsiąka. Kolory składowe dzielą się na:
- C - cyjan
- M - magenta
- Y - yellow
- K - black
Druk cyfrowy a offsetowy
Dobierając rodzaj druku, należy pamiętać nie tylko o czasie realizacji zlecenia, ale także o charakterystyce drukowanego projektu, której nieodłącznymi elementami są gramatura papieru i format projektu. Druk offsetowy, w przeciwieństwie do druku cyfrowego, jest o wiele bardziej złożoną technologią, a przez to także droższą. Z tego też względu jest on opłacalny głównie do dużych projektów, natomiast druk cyfrowy najczęściej wykorzystuje się do pojedynczych prac.
Druk cyfrowy czy offsetowy
Dobór technologii druku zależy od specyfiki zamówienia składanego przez klienta. Offset doskonale sprawdza się przy dużych nakładach. Natomiast druk cyfrowy wykorzystywany jest w krótszych seriach druku. Wykonywanie dużych nakładów zawsze było bardziej opłacalne w technologii offsetowej i nic się w tej kwestii nie zmieniło po dziś dzień.
Druk cyfrowy a offsetowy porównanie
By podjąć właściwą decyzję, na jaką metodę się zdecydować, należy zastanowić się nad kilkoma czynnikami:
- Nakład - druk offsetowy nie jest opłacalny dla projektów niskonakładowych. Dzieje się tak ze względu na proces przygotowania. Jeśli do projektu wystarczy kilkanaście sztuk materiałów poligraficznych, lepiej skorzystać z metody cyfrowej.
- Prędkość druku - czas realizacji zlecenia, liczony od momentu dostarczenia materiałów do wydrukowania gotowego nakładu zajmuje znacznie mniej czasu metodą cyfrową niż na maszynach offsetowych.
- Podłoże - w tym wypadku druk offsetowy ma przewagę nad cyfrowym. Według zaleceń producentów maszyn drukarskich, druk powinien odbywać się na specjalnie do tego przeznaczonym materiale. W druku offsetowym możliwe jest użycie praktycznie każdego rodzaju papieru. Maszyny cyfrowe bardzo dobrze sprawdzają się do druku na papierze ozdobnym, kiedy chcemy drukować wszelkiego rodzaju dyplomy, certyfikaty czy zaproszenia.
- Jakość - z poligraficznego punktu widzenia kolory na wydruku mają być takie, jak zostały zaprojektowane przez grafika. Druk cyfrowy w tym wypadku może wydawać się bardziej wyrazisty, jednak druk offsetowy zapewnia znacznie lepszą jakość panowania nad kolorem. Dokładniej odwzorowuje barwy i półtony, posiada lepszą rozdzielczość i powtarzalność.