Ochota 22 668 44 74
Ursus 22 424 64 54
Ochota 22 668 44 74
Ursus 22 424 64 54

4 metody bindowania dokumentów

Bindowanie dokumentów to metoda pozwalająca połączyć je w jedną całość. Scalone w ten sposób materiały, np. książki, są zabezpieczone przed zniszczeniem, unikamy też obaw, iż kartki się pomieszają. Dzięki bindowaniu możemy utrzymywać porządek i szybciej przeglądać dokumenty. W branży poligraficznej znanych jest kilka technik wykorzystania tej metody.

1. Bindowanie plastikowe

To najpopularniejszy sposób bindowania. Za pomocą plastikowych grzbietów można połączyć wszystkie kartki. Stosowane łączniki są dosyć tanie, trwałe, a do tego estetycznie wyglądają i w razie konieczności można je rozdzielić i dołączyć kolejne strony. Najczęściej dodawane są jeszcze miękkie okładki .Kartki można rozkładać na prosto, by żadna strona nie uciekała, jak np. w klejonych książkach. Książka w takiej formie powstaje bardzo szybko, bo zaledwie w kilka minut. Wadę stanowi to, że kartki mają dziurki, żeby plastikowe grzbiety mogły je złączyć. Do tego całość może się zniszczyć wskutek częstego przeglądania.

2. Bindowanie termiczne

Bindowanie termiczne wyróżnia się spośród reszty tym, że jest wykonywane na ciepło i nie potrzeba żadnych grzbietów. Arkusze należy równo ułożyć w wybranej okładce, a wszystko umieścić w bidnownicy. Później po grzbiecie pliku trzeba rozprowadzić klej, który się nagrzeje i tym samym sklei wszystko w całość. Tak powstaje estetyczna i elegancka książka. Arkusze nie rozklejają się, nie wypadają, a wszystko jest do tego dosyć lekkie. Metoda pozwala na złączenie aż 500 kartek i to w kilkadziesiąt sekund. Co więcej, wszystko jest trwałe, bo sklejonych kartek i okładki nie da się oddzielić od siebie i nie można dokładać nowych.

3. Bindowanie spiralowe bądź zwojowe

Kolejnym sposobem jest bindowanie spiralowe, czasem nazywane też zwojowym. W ramach tego rozwiązania scala się arkusze, wkręcając specjalną spiralę. Dzięki temu można bez problemu połączyć blok nawet do 140 kartek. Wadą jest to, że jest to dosyć kosztowne, bo tego rodzaju bindownice kosztują od 1500 do 4 tyś zł.

4. Bindowanie drutowe

Ostatnią metodę stanowi technika pozwalająca scalić do 120 stron. To dosyć trwały sposób, który uchroni dokumenty przed zniszczeniem. A to dzięki temu, że kartki łączy się metalowymi grzbietami. W ten sposób zaciśnięte arkusze tworzą całość. Minusem jest to, iż nie można ich już wyjmować ani dokładać nowych. Ale za to można je obrócić i to o 360 stopni. Takie rozwiązanie ułatwia kserowanie pojedynczych stron, jeśli jest to konieczne.